10 zaleceń dotyczących odżywiania i stylu życia, aby poprawić funkcjonowanie tarczycy i przywrócić witalność

Około 10% kobiet cierpi z powodu niedoczynności tarczycy (inaczej zwanej niedoczynnością) i często znajdują się one w stanie przypominającym zombie, doświadczając wyniszczających objawów, które mają ogromny wpływ na jakość ich życia.

Po postawieniu diagnozy (często z pomocą specjalisty medycyny funkcjonalnej / dietetyka, który może wykonać pełne badanie tarczycy) można wprowadzić wiele zmian w odżywianiu i stylu życia, aby poprawić poziom hormonów tarczycy.

Moje 10 najważniejszych wskazówek, jak poprawić funkcjonowanie tarczycy

Jod

Jod jest pierwiastkiem śladowym i składnikiem hormonu tarczycy, więc upewnij się, że Twoja dieta zawiera źródła jodu, takie jak owoce morza (np. krewetki i raki), warzywa morskie, takie jak dulse, kelp lub nori, albo używaj jodowanej soli. Jest on również zawarty w nabiale, więc weganie i wegetarianie mogą być narażeni na jego niedobór, ponieważ unikają nabiału i owoców morza.

Selen

Selen jest pierwiastkiem śladowym, który jest potrzebny do przekształcenia T4 w T3, dlatego należy codziennie spożywać pokarmy zawierające selen, aby wspomóc tę przemianę i utrzymać jego optymalny poziom. Źródła obejmują orzechy brazylijskie, orzechy włoskie, grzyby, awokado, ryby i ziarna zbóż.

Cynk

Cynk jest kolejnym pierwiastkiem śladowym potrzebnym do przekształcenia T4 w T3. Jego dobre źródła to mięso, zwłaszcza czerwone, ryby, owoce morza, niektóre orzechy i nasiona oraz soczewica.

Tyrozyna

Aminokwas tyrozyna jest prekursorem hormonu tarczycy. Mięso, nabiał i pszenica są jego bogatym źródłem, ale jeśli zwykle unikasz tych pokarmów, jedz codziennie pestki dyni i awokado, gdy jest na nie sezon.

Niezbędne tłuszcze

Spożywanie porcji Niezbędnych Tłuszczów podczas każdego posiłku, w tym oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleju lnianego, surowych niesolonych orzechów i nasion, awokado i tłustych ryb, poprawi poziom hormonów tarczycy, ponieważ receptory naszych komórek staną się bardziej zdolne do przyjmowania hormonu tarczycy.

Detoksykacja wątroby

Spożywanie pokarmów, które poprawiają funkcjonowanie wątroby i detoksykację organizmu jest kluczowe, ponieważ wątroba bierze udział w przemianie hormonów tarczycy, a także przyspiesza metabolizm, który jest obniżony przy niedoczynności tarczycy. Łatwo je włączyć do swojej diety. Należą do nich: czosnek, cebula, buraki, jajka, pory, jabłka, kurkuma i cynamon.

Żywność o niskiej glikemii

Zaleca się spożywanie pokarmów o niskiej zawartości glikemii, aby pomóc w normalizacji metabolizmu, który w przypadku niedoczynności tarczycy jest obniżony i powoduje przybieranie na wadze. Do pokarmów o niskiej glikemii należą zielone warzywa liściaste, jagody, pełne ziarna.

Ćwiczenie

Codzienne ćwiczenia, zwłaszcza rano, mogą pomóc w podniesieniu poziomu hormonów tarczycy, ponieważ pomagają stymulować tarczycę do produkcji hormonów tarczycy, a także przyspieszają metabolizm.

Stres

Obniżenie poziomu stresu jest kluczowe, ponieważ stres zwiększa poziom kortyzolu, który z kolei zmniejsza produkcję kluczowego hormonu stymulującego tarczycę, jak również hamuje konwersję T4 do T3. Pomocne mogą być działania antystresowe, takie jak joga, medytacja, a nawet akupunktura.

Terapia zimnem

Terapia zimnem, np. zimny prysznic na środkową i dolną część pleców, aby stymulować nadnercza, które wspomagają pracę tarczycy, i/lub krótki zimny natrysk na tarczycę po ciepłej kąpieli/prysznicu, aby stymulować produkcję hormonów tarczycy.

Zamów BEZPŁATNĄ wizytę rozpoznawczą

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedoczynną tarczycę i chciałabyś uzyskać pomoc w zdiagnozowaniu i poprawieniu swojej sytuacji, nie wahaj się umówić na BEZPŁATNĄ wizytę rozpoznawczą, korzystając z poniższego formularza.

Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce, aby wypełnić ten formularz.Imię i nazwisko *PierwszyOstatniEmail*Numer telefonu *Jakmogę pomóc? *Newsletter
  • Proszę o zapisanie mnie do waszego newslettera
Polityka prywatności
  • Przeczytałam i akceptuję politykę prywatności
WiadomośćPrzesłać

Powiązane wpisy