Klient walczący z nadwagą, zmęczeniem i bólem mięśni

Nicky zgłosiła się do mnie, zmagając się z nadwagą, zmęczeniem i bólem mięśni. W wieku 39 lat, z dwójką małych dzieci, ciągłe zmęczenie było czymś, co chciała poprawić i chciała sprawdzić, czy zmiana diety mogłaby jej pomóc.

 

Wyniki kwestionariusza zdrowotnego

Analiza jej kwestionariusza żywieniowego wykazała, że w jej rodzinie występowała niedoczynność tarczycy, która często wiąże się z przyrostem masy ciała, zmęczeniem i bólami mięśni, a także z innymi objawami, takimi jak zimne stopy i dłonie, słabe krążenie i sucha skóra, dlatego od razu uznałam, że należy skupić się na statusie hormonalnym tarczycy, ponieważ może to wyjaśnić wiele jej problemów zdrowotnych.

Moje wstępne zalecenia

Podczas pierwszej konsultacji uzgodniłyśmy kilka zmian w jej diecie, które obejmowały spożywanie większej ilości białka oraz roślinnych źródeł niezbędnych tłuszczów Omega 3, aby zwiększyć poziom energii (od 5 lat stosowała dietę wegańską). Zaleciłam również wykonanie badania krwi Total Thyroid Screen, które dałoby pełny obraz poziomu hormonów tarczycy, aby zrozumieć, czy ten obraz mógłby wyjaśnić jej obecne objawy zdrowotne i niestety jest to badanie, które nie jest oferowane przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Podczas kolejnej konsultacji Nicky stwierdziła poprawę w poziomie energii, którą przypisała spożywaniu większej ilości białka i dobrych tłuszczów podczas posiłków i przekąsek. Omówiłem jej wyniki badań tarczycy, które wykazały niski poziom hormonów tarczycy oraz obecność przeciwciał przeciwtarczycowych, co sugeruje, że w jej zdrowiu tarczycy występuje element autoimmunologiczny. Uzgodniliśmy protokół żywieniowy, który obejmował poprawę tolerancji immunologicznej, program odbudowy jelit oraz optymalizację stanu hormonów tarczycy za pomocą żywności i ukierunkowanych suplementów.

Wyniki długoterminowe

Przez następne 4 miesiące (w sumie 6 konsultacji) Nicky i ja pracowałyśmy razem nad udoskonaleniem jej diety i suplementów, w tym czasie zauważyła stałą poprawę energii, zniknęły bóle mięśni, jej waga, choć nie osiągnęła docelowego poziomu, systematycznie spadała, a większość innych uciążliwych objawów zdrowotnych uległa znacznej poprawie.

Bardzo podobała mi się praca z Nicky i pomoc w przywróceniu jej zdrowia poprzez zastosowanie podejścia medycyny funkcjonalnej, polegającego na zrozumieniu, co było przyczyną jej objawów - słaba kondycja tarczycy. Wspólnie udało nam się wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia w ciągu 6 miesięcy, które drastycznie zmieniły krajobraz bycia matką dwójki małych dzieci, której mówiono, że to zupełnie normalne być "ciągle zmęczoną", podczas gdy intuicyjnie wiedziała, że chodzi o coś więcej.

Po roku od naszej pierwszej konsultacji Nicky skontaktowała się ze mną, aby powiedzieć, że podjęła pracę na pół etatu, czego nigdy nie brała pod uwagę, kiedy przed podjęciem działań związanych z jej zdrowiem dosłownie wlokła się przez każdy dzień.

Teraz ponownie pracuję z tą klientką, ponieważ poprosiła mnie o pomoc w opracowaniu programu żywieniowego, który pomoże jej w okresie okołomenopauzalnym, ponieważ było to coś, o czym rozmawiałyśmy wcześniej - im zdrowsza jesteś przed rozpoczęciem menopauzy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz w stanie poradzić sobie z niepożądanymi objawami, ale to już inna historia...

 

Powiązane wpisy