Największą wadą wyciskarek poziomych jest ich już nieco przestarzały mechanizm. Urządzenia te, bazują na technologii sprzed dwóch, a nawet trzech dekad. Sprzęt starszej generacji, nastawiony był na efektywność, w związku z tym stare modele wyposażone są w wysokoobrotowe silniki.
Czy ma to wpływ na jakość otrzymywanego soku? Bez wątpienia! Bowiem im wyższa ilość obrotów, tym większa ilość wytwarzanego ciepła. Niestety, zawarte w owocach i warzywach wartości odżywcze nie są odporne na działanie tego czynnika, w rezultacie - giną. Otrzymany za pośrednictwem wyciskarki poziomej ciekły produkt, nie jest już sokiem, a jedynie pozbawionym minerałów, witamin, enzymów orzeźwiającym napojem, który należy spożyć w okresie nie dłuższym niż kwadrans po wyciśnięciu. (http://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/)
Charakteryzując poziome wyciskarki nie sposób ominąć kwestii materiałów budulcowych. Zazwyczaj, są to materiały cięższe, mniej trwałe i z poziomem odpowiednim do okresu, kiedy były projektowane. Kolejnym minusem, jest bardzo krótki okres gwarancyjny. Ponadto, stare, poziome wyciskarki nie są wielofunkcyjne. Nie znajdziemy w nich ani funkcji przepłukiwania, ani automatycznego czyszczenia wyciskarki podczas wyciskania soku. Co zdecydowanie zniechęca do skorzystania z nich. W związku z powyższym, nie sam proces wyciskania, a czyszczenie urządzenia jest niebywale czasochłonne. Sprawę szczególnie utrudnia fakt, że pozioma wyciskarka składa się z wielu, nierzadko drobnych elementów. Każdą część, należy myć, wysuszyć i ponowne złożyć.
W opozycji do poziomych wyciskarek stają ich pionowe odpowiedniki. Nowoczesne wyciskarki do soku, są w stanie wycisnąć nawet najmniejszy oraz najtwardszy surowiec - za sprawą tego, użytkownik ma szerokie pole do popisu w tworzeniu kompozycji owocowo-warzywnych. Mechanizm w takiej wyciskarce opiera się zaledwie na kilku elementach, których czyszczenie nie jest zbyt absorbującym procesem. Dodatkowo, otrzymujemy pełnowartościowy sok, którego nie musimy spożywać od razu po przygotowaniu!